Söka bygglov för övriga åtgärder

Den här tjänsten kräver inloggning
LÄS MER

Du använder denna e-tjänst för:

  • Rivningslov
  • Marklov
  • Bygglov, om du vill
    • Ändra något på utsidan av en byggnad, t.ex. ändra fönstersättning eller byta färg/material
    • Sätta solcellspaneler på en byggnad
    • Ändra användningen av en byggnad
    • Sätta upp skyltar och ljusanordningar

Ska du söka för ett företag kommer du att fylla i företagets uppgifter, men du måste logga in med din personliga e-legitimation för att det ska vara möjligt att signera och följa ärendet. En stjärna (*) vid en fråga i e-tjänsten betyder att uppgiften måste finnas med för att vi ska kunna handlägga din ansökan.

När du vill göra något som inte kräver bygglov, men ändå vill ha det prövat av kommunen kan du ansöka om frivilligt lov. Om du vill ansöka om frivilligt bygglov så behöver du skriva att du vill söka frivilligt bygglov i avsnittet "Övrig information" i E-tjänsten.

Information om det du vill göra

När du använder e-tjänsten behöver du bifoga ritningar och andra handlingar. Är din ansökan väl förberedd innan den skickas in sparar du tid. När din ansökan kommer in granskas den av en handläggare. Om något saknas eller behöver förtydligas så får du ett meddelande från förvaltningen om vad du behöver komplettera din ansökan med. Du kan alltså spara tid på att se till att din ansökan är komplett från början när du skickar in den.

Ett tips är att läsa på Kungsbacka.se innan du startar e-tjänsten. E-tjänsten kommer även att hjälpa dig på vägen med vilka handlingar och uppgifter du behöver lämna in. 

Nya byggregler gäller från 1 juli 2025

Från 1 juli 2025 är Boverkets byggregler ändrade genom att Boverket beslutat om nya föreskrifter.

Information om nya byggregler finns här Viktig information för dig som vill bygga – nya regler från 1 juli | Kungsbacka kommun

Om du lämnar in din ansökan mellan 1 juli 2025 och 30 juni 2026 kan du välja vilka regler som ska gälla för ditt byggprojekt, de äldre byggreglerna i Boverkets byggregler, BBR, eller de nya byggreglerna.

Tala om i ansökan vilka regler du vill ska gälla

Avgift

Vi tar ut en avgift för handläggning av din ansökan om bygglov och det är du som söker som ansvarar för att fakturan betalas. 
Avgiften beror bland annat på var och vad du ska bygga.

Information om avgifter inom bygglov

Användare med skyddade personuppgifter

Använd inte E-tjänsten om du har skyddad identitet. BankID krävs vid inloggning och väljer du att logga in hämtas personnummer och namn från e-legitimationen.

Om du har skyddad identitet hör istället av dig till oss på 0300-83 40 00.

Följande behövs för e-tjänsten

Du kommer att gå igenom följande steg:

Föregående Nästa